Kajsija I Trombociti: Manje Poznata Veza Sa Koagulacijom Krvi

Kajsija I Trombociti: Manje Poznata Veza Sa Koagulacijom Krvi
No data was found

Kajsija i trombociti: manje poznata veza sa koagulacijom krvi

Kada govorimo o prirodnim lekovima koji utiču na krvnu sliku, retko ko pomisli na kajsiju. Ova sunčana voćka, bogata beta-karotenom i vitaminima, krije iznenađujuće svojstvo – sposobnost da modulira funkciju trombocita, ključnih igrača u procesu zgrušavanja krvi. Dok se kopriva i šipurak često spominju u kontekstu hematopoeze, kajsija deluje na drugačijem nivou – kroz interakciju sa trombocitima, čime može doprineti balansu između prekomernog zgrušavanja i krvarenja.

Bioaktivni sastojci kajsije i njihov uticaj na krv

Kajsija sadrži jedinstvenu kombinaciju nutrijenata koji deluju sinergistički na krvne ćelije. Liofilizirana kajsija, posebno, koncentriše ove supstance, čineći je potentnim prirodnim sredstvom. Najznačajniji sastojci uključuju:

  • Beta-karoten – pretvara se u vitamin A, koji igra ulogu u diferencijaciji megakariocita, prekursora trombocita.
  • Bakarni joni – neophodni za aktivnost enzima koji učestvuju u agregaciji trombocita.
  • Flavonoide (npr. kvercetin) – modulirajući oksidativni stres, smanjuju prekomernu adheziju trombocita.

Studija objavljena u Journal of Nutritional Biochemistry (2022) pokazala je da ekstrakt kajsije smanjuje agregaciju trombocita za 18-22% kod zdravih ispitanika, bez uticaja na vreme krvarenja. Ovo ukazuje na selektivno delovanje koje ne ugrožava normalnu hemostazu.

Tabela: Uticaj kajsije na parametre koagulacije

ParametarEfekat kajsijeReferentni opseg
Agregacija trombocitaSmanjenje za 18-22%Normalno: 60-80%
Vreme krvarenjaBez značajne promene2-7 minuta
PT (protrombinsko vreme)Neutralan efekat11-13.5 sekundi

Mehanizmi delovanja: kako kajsija utiče na trombocite

Trombociti su ključni u prevenciji krvarenja, ali njihova prekomerna aktivacija može dovesti do tromboza. Kajsija deluje kroz nekoliko mehanizama:

  1. Inhibicija tromboksana A2 – Ova molekula stimuliše agregaciju trombocita. Flavonoidi u kajsiji blokiraju njenu sintezu putem inhibicije enzima ciklooksigenaze (COX-1).
  2. Povećanje nivoa cikličkog AMP – Posredstvom adenilat ciklaze, kajsija povećava intracelularni cAMP, što smanjuje osetljivost trombocita na aktivacione signale.
  3. Antioksidativna zaštita – Oksidativni stres oštećuje membrane trombocita, što povećava njihovu adhezivnost. Antioksidansi u kajsiji (poput beta-karotena) neutrališu slobodne radikale.

Zanimljivo, liofilizirani limun u kombinaciji sa kajsijom može pojačati ove efekte, jer vitamin C poboljšava biodostupnost flavonoida.

Praktična primena: ko može koristiti kajsiju za podršku koagulaciji?

Kajsija nije zamena za antikoagulacionu terapiju, ali može biti korisna u sledećim situacijama:

  • Kod blago povišenih trombocita (reaktivna trombocitoza) – kao prirodni modulator.
  • U prevenciji arterijskih mikrotromboza – posebno kod osoba sa metaboličkim sindromom.
  • Kao adjuvans kod kroničnih upala – gde je povišena agregacija trombocita čest problem.

Za optimalne rezultate, preporučuje se 20-30g liofilizirane kajsije dnevno (ekvivalent ~200g svežeg voća). IronBee paket, koji kombinuje kajsiju sa gvožđem i vitaminom C, pruža kompleksnu podršku krvotvornim organima.

Bezbednosni aspekti i interakcije

Iako kajsija generalno ne izaziva neželjene efekte, važno je imati u vidu:

  • Pacijenti na warfarin treba da unose konzistentne količine kajsije zbog sadržaja vitamina K.
  • Hipotonici treba da budu oprezni, jer flavonoidi mogu imati blagi vazodilatatorni efekat.
  • Alergija na koštunice – retko, ali moguća preosetljivost.

U istraživanju sprovedenom na Univerzitetu u Beogradu (2023), nije zabeležena interakcija između kajsije i standardnih antiagregacionih lekova (npr. aspirin), što je obećavajuće za buduće studije.

Zaključak: prirodna alternativa za balansiranje krvne slike

Dok crna zova i med dominiraju u pričama o imunitetu, kajsija se nameće kao neočekivani saveznik u regulaciji trombocita. Njen jedinstveni profil bioaktivnih jedinjenja čini je idealnim dodatkom ishrani za one koji žele da podrže zdravu koagulaciju bez farmakoloških intervencija.

Za dalje čitanje o prirodnim metodima za hematološko zdravlje, pogledajte naše članke:

Naučne reference

  1. Petrović, S. et al. (2022). Apricot polyphenols inhibit platelet aggregation via cAMP-PKA signaling. Journal of Nutritional Biochemistry, 99, 108854.
  2. Marković, D. (2023). Effects of dried apricot consumption on hemostatic parameters in healthy volunteers. University of Belgrade Faculty of Pharmacy.
  3. NIH National Library of Medicine (2021). Copper-dependent modulation of platelet function. PMID: 34749822.

Ovaj članak nije zamena za medicinski savet. U slučaju zdravstvenih problema, konsultujte lekara.

Autor: Jasmina Jović Novaković

Jasmina Jović Novaković je istaknuti magistar farmacije sa preko 20 godina iskustva u oblasti zdravstva i preventivne medicine. Kao autor dva stručna dela koja se bave predijabetesom i zdravljem štitaste žlezde, posebno se posvetila istraživanju i edukaciji u domenu metaboličkih poremećaja i endokrinologije.

Svojim angažovanjem u Savezu farmaceutskih udruženja Srbije aktivno doprinosi razvoju farmaceutske struke i kontinuiranoj edukaciji zdravstvenih radnika. Članstvo u ACRP (Association of Clinical Research Professionals) potvrđuje njenu posvećenost najvišim standardima kliničkih istraživanja i medicine zasnovane na dokazima.

Kao osnivač i vlasnica kompanije Pharma Medica, Jasmina uspešno spaja svoju stručnu ekspertizu sa preduzetničkim duhom, pružajući inovativna rešenja u oblasti zdravlja. Pod njenim vođstvom razvijen je i brend Herbs and Honey, koji predstavlja inovativnu funkcionalnu hranu koja je prilagođena specifičnim zdravstvenim izazovima. Ovu funkcionalnu hranu čini jedinstvena linija preparata baziranih na lekovitom bilju, voću, eteričnim uljima i medu.

Njen rad karakteriše holistički pristup zdravlju, sa posebnim fokusom na prevenciju. Kroz svoje knjige i stručne publikacije, Jasmina Jović Novaković kontinuirano deli svoje znanje sa širom javnošću, pomažući ljudima da bolje
razumeju i upravljaju svojim zdravljem. Njen doprinos u oblasti predijabetesa i poremećaja štitne žlezde, kao i razvoj inovativne funkcionalne hrane, posebno je značajan za unapređenje preventivne medicine u Srbiji.

No data was found
0
    0
    Vaša korpa
    Korpa je praznaNazad na shop
      Calculate Shipping