Vrtoglavica i nestabilnost – uzroci i lečenje

Vrtoglavica i nestabilnost – uzroci i lečenje
No data was found

Vrtoglavica i osećaj nestabilnosti su česti simptomi koji mogu značajno uticati na kvalitet života. Mnogi ljudi doživljavaju ove neprijatne stanje kao da se okreću ili kao da se zemlja pod njima pomera. Iako se često smatraju bezopasnim, oni mogu biti znak različitih zdravstvenih stanja, od jednostavnih do ozbiljnijih. Razumevanje uzroka i načina lečenja ključno je za efikasno upravljanje ovim simptomima.

Šta je vrtoglavica i nestabilnost?

Vrtoglavica je subjektivni osećaj gubitka ravnoteže ili rotacije, dok se nestabilnost odnosi na osećaj nesigurnosti pri stajanju ili hodanju. Ovi simptomi mogu biti praćeni mučninom, povraćanjem ili čak gubitkom svesti. Razlikujemo dve glavne vrste vrtoglavice: perifernu (povezanu sa unutrašnjim uhom) i centralnu (povezanu sa mozgom).

Uzroci vrtoglavice i nestabilnosti

1. Problemi sa unutrašnjim uhom

Unutrašnje uho igra ključnu ulogu u održavanju ravnoteže. Stanja kao što su benigni paroksizmalni pozicioni vertigo (BPPV), Meniereova bolest ili vestibularni neuritis mogu izazvati intenzivnu vrtoglavicu. BPPV, na primer, nastaje zbog dislokacije malih kristala kalcijuma u unutrašnjem uhu, što dovodi do osećaja rotacije pri promeni položaja glave.

2. Migrene

Vestibularne migrene su čest uzrok vrtoglavice, posebno kod osoba koje imaju istoriju glavobolja. Ovi napadi mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati i često su praćeni svetlobnom osetljivošću i mučninom.

3. Neurološki poremećaji

Centralna vrtoglavica može biti posledica problema u mozgu, kao što su multipla skleroza, moždani udar ili tumori. Ovi uzroci zahtevaju hitnu medicinsku pažnju, jer mogu biti povezani sa ozbiljnim zdravstvenim stanjima.

4. Nizak krvni pritisak

Ortostatska hipotenzija, stanje u kome krvni pritisak naglo opada pri ustajanju, može izazvati osećaj vrtoglavice i nestabilnosti. Ovo je često povezano sa dehidratacijom, određenim lekovima ili srčanim problemima.

5. Anksioznost i stres

Psihološki faktori, kao što su anksioznost i stres, mogu dovesti do hiperventilacije i poremećaja ravnoteže. Ovi simptomi su često praćeni ubrzanim disanjem i osećajem panike.

6. Nedostatak gvožđa i anemija

Anemija, posebno ona uzrokovana nedostatkom gvožđa, može izazvati osećaj slabosti i vrtoglavice. Gvožđe je ključno za proizvodnju hemoglobina, koji prenosi kiseonik u krvi. Ako želite da saznate više o prirodnim rešenjima za anemiju, pogledajte naš članak Anemija: uzroci i prirodni tretmani.

Kako se dijagnostikuje vrtoglavica?

Dijagnoza vrtoglavice zahteva temeljnu procenu lekara, uključujući pregled unutrašnjeg uha, neurološki pregled i eventualno slikovne pretrage kao što su MRI ili CT. Testovi ravnoteže, kao što je elektronistagmografija (ENG), takođe mogu biti korisni za identifikaciju uzroka.

Lečenje vrtoglavice i nestabilnosti

1. Vestibularna rehabilitacija

Ova vrsta fizikalne terapije pomaže u obuci mozga da kompenzuje poremećaje ravnoteže. Vežbe su usmerene na poboljšanje koordinacije i smanjenje osećaja vrtoglavice.

2. Lekovi

U zavisnosti od uzroka, lekari mogu prepisati antihistaminike, antiemetike (protiv mučnine) ili sedative. Za pacijente sa Meniereovom bolešću, diuretici mogu biti korisni za smanjenje akumulacije tečnosti u unutrašnjem uhu.

3. Manipulativne tehnike

Za BPPV, Epleyov manevar je jednostavna procedura koja može pomoći u vraćanju kristala kalcijuma na njihovo mesto u unutrašnjem uhu. Ova tehnika se obično izvodi u ordinaciji lekara.

4. Promene u ishrani

Smanjenje unosa soli i kofeina može pomoći u kontroli simptoma Meniereove bolesti. Takođe, dovoljno unošenje tečnosti i ishrana bogata gvožđem mogu biti korisni za pacijente sa anemijom.

5. Prirodni preparati

Neki prirodni preparati, poput rodiole (Rodiola), mogu pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju cirkulacije. Takođe, proizvod Bee Cool (Bee Cool) može pružiti prirodnu podršku za smanjenje simptoma vrtoglavice.

Kada potražiti lekarsku pomoć?

Ako vrtoglavica i nestabilnost traju duže od nekoliko dana, praćeni su gubitkom sluha, jakim glavoboljama ili neurološkim simptomima, neophodno je konsultovati lekara. Hitna pomoć je potrebna ako se simptomi javljaju nakon povrede glave ili ako su praćeni gubitkom svesti.

Prevencija

Održavanje zdravog načina života, uključujući redovnu fizičku aktivnost, pravilnu ishranu i upravljanje stresom, može značajno smanjiti rizik od vrtoglavice. Izbegavanje naglih pokreta glave i redovno praćenje krvnog pritiska takođe su važni koraci u prevenciji.

Zaključak

Vrtoglavica i nestabilnost mogu biti izazovni simptomi, ali uz pravilnu dijagnozu i lečenje, većina pacijenata može postići značajno poboljšanje. Ključno je razumeti uzroke i pristupiti lečenju na holistički način, uz podršku lekara i prirodnih rešenja. Ako tražite dodatne savete o jačanju imuniteta i zdravlju, posetite naš članak Jačanje imuniteta: praktični saveti.


Naučne reference

  1. Strupp, M., & Brandt, T. (2009). Vestibular neuritis. Seminars in Neurology, 29(5), 509-519. Link
  2. Bhattacharyya, N., et al. (2017). Clinical Practice Guideline: Benign Paroxysmal Positional Vertigo. Otolaryngology–Head and Neck Surgery, 156(3_suppl), S1-S47. Link
  3. Neuhauser, H. K., & Lempert, T. (2009). Vestibular migraine. Neurologic Clinics, 27(2), 379-391. Link
Autor: Jasmina Jović Novaković

Jasmina Jović Novaković je istaknuti magistar farmacije sa preko 20 godina iskustva u oblasti zdravstva i preventivne medicine. Kao autor dva stručna dela koja se bave predijabetesom i zdravljem štitaste žlezde, posebno se posvetila istraživanju i edukaciji u domenu metaboličkih poremećaja i endokrinologije.

Svojim angažovanjem u Savezu farmaceutskih udruženja Srbije aktivno doprinosi razvoju farmaceutske struke i kontinuiranoj edukaciji zdravstvenih radnika. Članstvo u ACRP (Association of Clinical Research Professionals) potvrđuje njenu posvećenost najvišim standardima kliničkih istraživanja i medicine zasnovane na dokazima.

Kao osnivač i vlasnica kompanije Pharma Medica, Jasmina uspešno spaja svoju stručnu ekspertizu sa preduzetničkim duhom, pružajući inovativna rešenja u oblasti zdravlja. Pod njenim vođstvom razvijen je i brend Herbs and Honey, koji predstavlja inovativnu funkcionalnu hranu koja je prilagođena specifičnim zdravstvenim izazovima. Ovu funkcionalnu hranu čini jedinstvena linija preparata baziranih na lekovitom bilju, voću, eteričnim uljima i medu.

Njen rad karakteriše holistički pristup zdravlju, sa posebnim fokusom na prevenciju. Kroz svoje knjige i stručne publikacije, Jasmina Jović Novaković kontinuirano deli svoje znanje sa širom javnošću, pomažući ljudima da bolje
razumeju i upravljaju svojim zdravljem. Njen doprinos u oblasti predijabetesa i poremećaja štitne žlezde, kao i razvoj inovativne funkcionalne hrane, posebno je značajan za unapređenje preventivne medicine u Srbiji.

No data was found
0
    0
    Vaša korpa
    Korpa je praznaNazad na shop
      Calculate Shipping