Jod i štitasta žlezda – optimalan balans

Jod i štitasta žlezda – optimalan balans
No data was found

Jod je esencijalni mineral koji igra ključnu ulogu u funkcionisanju štitaste žlezde, organa koji kontroliše naš metabolizam, rast i razvoj. Bez adekvatnog unosa joda, štitasta žlezda ne može proizvoditi dovoljno hormona, što može dovesti do različitih zdravstvenih problema. Međutim, preterani unos joda takođe može biti štetan, što čini balansiranje ovog minerala ključnim za optimalno zdravlje. U ovom članku, istražićemo kako jod utiče na štitastu žlezdu, koliko nam je potrebno i kako postići optimalan balans.

Uloga joda u funkcionisanju štitaste žlezde

Štitasta žlezda koristi jod za proizvodnju dva ključna hormona: tiroksina (T4) i trijodotironina (T3). Ovi hormoni regulišu metabolizam, kontrolišu temperaturu tela, utiču na srčani ritam i igraju ulogu u razvoju mozga, posebno kod fetusa i dece. Bez dovoljno joda, štitasta žlezda ne može sintetisati ove hormone, što dovodi do stanja poznatog kao hipotireoza. S druge strane, prekomerni unos joda može dovesti do hipertireoze ili čak autoimunih poremećaja kao što je Hashimoto tireoiditis.

Prema studiji objavljenoj na PubMed-u, optimalan unos joda varira u zavisnosti od uzrasta, pola i životne faze. Na primer, trudnice i dojilje imaju veće potrebe za jodom zbog razvoja fetusa i proizvodnje mleka. Nedostatak joda tokom trudnoće može dovesti do ozbiljnih posledica po razvoj detetovog mozga, uključujući kognitivne poteškoće i smanjen IQ.

Koliko joda nam je potrebno?

Preporučeni dnevni unos joda varira u zavisnosti od starosne grupe i životne faze. Svetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje sledeće količine:

Starosna grupa/Životna fazaPreporučeni dnevni unos joda (mikrograma)
Bebe (0-6 meseci)110
Bebe (7-12 meseci)130
Deca (1-8 godina)90-120
Deca (9-13 godina)120
Tinejdžeri i odrasli150
Trudnice220
Dojilje290

Ove vrednosti su osnova za održavanje zdravlja štitaste žlezde, ali važno je napomenuti da su individualne potrebe mogu varirati. Na primer, osobe sa autoimunim oboljenjima štitaste žlezde, kao što je Hashimoto tireoiditis, mogu imati drugačije potrebe. U takvim slučajevima, savet endokrinologa je neophodan.

Prirodni izvori joda

Jod se prirodno nalazi u određenim namirnicama, a najbogatiji izvori su morski proizvodi. Evo nekih od najboljih prirodnih izvora joda:

  • Morska so: Iako je bogata jodom, važno je koristiti je umereno zbog visokog sadržaja natrijuma.
  • Ribe i morski plodovi: Losos, bakalar, škampi i ostaci su odlični izvori joda.
  • Morske alge: Kombu, nori i vakame su popularne alge koje sadrže visoke koncentracije joda.
  • Jaja i mlečni proizvodi: Ovi proizvodi takođe sadrže jod, mada u manjim količinama.

Za one koji imaju ograničen pristup ovim namirnicama, jodirana so može biti praktičan izvor. Međutim, važno je biti svestan da prekomerna upotreba soli može dovesti do drugih zdravstvenih problema, poput visokog krvnog pritiska.

Jod i autoimuni poremećaji štitaste žlezde

Autoimuni poremećaji štitaste žlezde, poput Hashimoto tireoiditisa i Gravesove bolesti, zahtevaju pažljivo upravljanje unosom joda. Kod Hashimoto tireoiditisa, imuni sistem napada štitastu žlezdu, što može dovesti do hipotireoze. Prekomerni unos joda može pogoršati ovaj stanje, jer stimuliše štitastu žlezdu i povećava inflamaciju.

S druge strane, Gravesova bolest karakteriše se prekomernom proizvodnjom hormona štitaste žlezde (hipertireoza). U ovom slučaju, visok unos joda može dodatno stimulisati žlezdu i pogoršati simptome. Stoga, osobe sa ovim stanjima treba da konsultuju lekara pre nego što unose dodatke joda.

Kako postići optimalan balans?

Postizanje optimalnog balansa joda zahteva svest o unosu hrane i praćenje simptoma koji mogu ukazivati na nedostatak ili višak joda. Evo nekoliko koraka koji mogu pomoći:

  1. Procenite svoj unos hrane: Pratite koliko joda unosite kroz ishranu. Ako konzumirate mnogo morskih proizvoda i algi, verovatno dobijate dovoljno joda. Ako ne, razmislite o uvođenju jodirane soli u umerenim količinama.
  2. Pratite simptome: Umor, gubitak kose, suva koža i otežano gubljenje težine mogu ukazivati na hipotireozu, dok nervoza, gubitak težine i ubrzan rad srca mogu biti znaci hipertireoze.
  3. Konsultujte lekara: Ako sumnjate na poremećaj štitaste žlezde, važno je obaviti krvne testove kako bi se proverili nivoi hormona TSH, T3 i T4.

Za one koji traže dodatnu podršku, prirodni preparati kao što je Thyro Care mogu biti korisni. Ovaj preparat sadrži sastojke koji podržavaju zdravlje štitaste žlezde, ali važno je konsultovati lekara pre početka bilo kakve suplementacije.

Zaključak

Jod je neophodan za zdravlje štitaste žlezde, ali balans je ključan. Preterani ili nedovoljni unos joda može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Praćenje unosa hrane, pravilna dijagnoza i konsultacije sa lekarom su neophodni za održavanje optimalnog balansa. Ako tražite prirodne načine za podršku štitaste žlezde, razmislite o prirodnim preparatima koji su specijalno dizajnirani za ovu svrhu.

Naučne reference

  1. Zimmermann, M. B. (2009). Iodine deficiency. Endocrine Reviews, 30(4), 376-408. Link
  2. Pearce, E. N., Andersson, M., & Zimmermann, M. B. (2013). Global iodine nutrition: Where do we stand in 2013? Thyroid, 23(5), 523-528. Link
  3. Leung, A. M., & Braverman, L. E. (2014). Consequences of excess iodine. Nature Reviews Endocrinology, 10(3), 136-142. Link

Ovaj članak pruža opšte informacije i ne zamenjuje savet lekara. Uvek konsultujte stručnjaka pre početka bilo kakve suplementacije ili promene u ishrani.

Autor: Jasmina Jović Novaković

Jasmina Jović Novaković je istaknuti magistar farmacije sa preko 20 godina iskustva u oblasti zdravstva i preventivne medicine. Kao autor dva stručna dela koja se bave predijabetesom i zdravljem štitaste žlezde, posebno se posvetila istraživanju i edukaciji u domenu metaboličkih poremećaja i endokrinologije.

Svojim angažovanjem u Savezu farmaceutskih udruženja Srbije aktivno doprinosi razvoju farmaceutske struke i kontinuiranoj edukaciji zdravstvenih radnika. Članstvo u ACRP (Association of Clinical Research Professionals) potvrđuje njenu posvećenost najvišim standardima kliničkih istraživanja i medicine zasnovane na dokazima.

Kao osnivač i vlasnica kompanije Pharma Medica, Jasmina uspešno spaja svoju stručnu ekspertizu sa preduzetničkim duhom, pružajući inovativna rešenja u oblasti zdravlja. Pod njenim vođstvom razvijen je i brend Herbs and Honey, koji predstavlja inovativnu funkcionalnu hranu koja je prilagođena specifičnim zdravstvenim izazovima. Ovu funkcionalnu hranu čini jedinstvena linija preparata baziranih na lekovitom bilju, voću, eteričnim uljima i medu.

Njen rad karakteriše holistički pristup zdravlju, sa posebnim fokusom na prevenciju. Kroz svoje knjige i stručne publikacije, Jasmina Jović Novaković kontinuirano deli svoje znanje sa širom javnošću, pomažući ljudima da bolje
razumeju i upravljaju svojim zdravljem. Njen doprinos u oblasti predijabetesa i poremećaja štitne žlezde, kao i razvoj inovativne funkcionalne hrane, posebno je značajan za unapređenje preventivne medicine u Srbiji.

No data was found
0
    0
    Vaša korpa
    Korpa je praznaNazad na shop
      Calculate Shipping